• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)

دانستنی‌های دفاع مقدس


ستاد جذب و هدایت کمک‌ ‌های مردمی چه وظیفه‌‌ای به عهده داشت؟

بعد از هجوم سراسری ارتش عراق به سرزمین مقدس اسلامی،  مردم انقلابی مسلمانان ایران که بخشی از کشور خود را در خطر دیدند، از سراسر کشور به جبهه‌های نبرد هجوم آوردند، و از همان روزهای اول سدی عظیم در مقابل ارتش مجهز عراق به وجود آوردند. مردم مسلمان علاوه بر اعزام جوانان خود به جبهه‌های نبرد، با کمک‌های کالایی و نقدی بی‌دریغ خود، بار اصلی مایحتاج جبهه‌های جنگ را نیز به عهده گرفتند.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

این کمک‌ها به شیوه‌های مختلفی به جبهه‌ها سرازیر می‌شد و هر شهر و روستا سعی در تأمین نیاز یگان‌ها و لشکرهای خود می‌نمود. در چهار سال اول، این کمک‌ها از طریق سپاه، ارتش و جهاد سازندگی جمع روری و توزیع می‌شد، اما این نحوه توزیع، اشکالاتی را در بر داشت؛ از جمله اینکه استان‌هایی که از نظر مادی ضعیف بودند، نمی‌توانستند تیپ و لشکرهای خود را تأمین نمایند و بر عکس، وضع تیپ و لشکرهای استان‌های غنی بسیار مناسب بود و حتی‌الامکان مازاد بر نیاز را جذب می‌نمودند. به دنبال پیشنهادی به فرماندهی جنگ در تیر ماه 1363 ستادی متشکل از سه ارگان جهاد سازندگی، سپاه و ارتش با هدف هماهنگی و هدایت صحیح کمک‌های مردمی در مسجد حضرت امام خمینی (ره) در بازار تهران تشکیل گردید.

مقرهای اصلی این ستاد در قرارگاه‌های خاتم الانبیاء ، قرارگاه نجف اشرف، قرارگاه حمزه سیدالشهداء وقرارگاه کربلا بود.

کمک‌های جنسی مستقیماً به جبهه‌های نبرد ارسال می‌گردید، ولی کمک‌های نقدی صرف مخارج ضروری جنگ می‌گشت. ابتدا طلا و جواهرات اهدایی تبدیل به پول نقد می‌گردید، ولی بعد از چندی به خاطر حفظ آثار جنگ تحمیلی، جهت نگهداری و نمایش همیاری مردمی به موزه جنگ سپرده شد.

همچنین این ستادها، دفترهای فراوان و مختلفی در سطح شهرها و روستاها، ادارات،کارخانه‌جات، مدارس، مساجد و ستادهای نماز جمعه داشت که وظیفه مهم کمک‌رسانی به جبهه‌ها را به عهده داشتند.

شایان ذکر است که در کنار حجم عظیم و میلیونی کمک‌های مردم خیرخواه ایران اسلامی، کمک‌های نقدی و کالایی دوستداران انقلاب اسلامی از سراسر جهان، از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

به همراه هدایای مردمی نامه‌هایی از طرف اقشار مختلف مردم خصوصاً دانش‌آموزان به رزمندگان اسلامی ارسال می‌شد که خود در بسیاری از موارد با ارسال آدرس، پل ارتباطی بین رزمندگان و ارسال کنندگان آن بود.

ارسال قلک‌های پر از پول دانش‌آموزان، اهدا طلا و جواهرات نو عروسان، مواد غذایی و صنایع دستی روستاییان از نمونه‌ها بی‌نظیر این نوع کمک‌های مردمی بود

از دیگر نمونه‌های ستاد جذب و هدایت کمک ‌های مردمی، نقش و فعالیت خواهران در تشکیل گروه‌های مختلف درحسینیه‌ها و زینبیه‌ها و حتی خانه‌های شخصی در امر کمک رسانی به جبهه بود.

 

 

منبع : دانستنی‌های دفاع مقدس، سالمی‌نژاد، عبدالرضا، 1382، نیلوفران، تهران

1395/11/13 12:9:12 169 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
برای عضویت درکانال سایت هیئت معارف جنگ شهید صیاد شیرازی اینجا کلیک کنید
تویضیحات در موتور جستجو
جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015