• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
  • قرارگاه پدافند هوایی "خط مقدم دفاع از حیثیت و موجودیت کشور" است. (فرمانده معظم كل قوا)
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

عمليات پدافندي لولان  1365/02/03 (انتشار مجدد)


بعد از انجام عمليات قادر وضعيت دشمن در منطقه شمال غرب چندان مناسب نبود لذا احتمال انجام يك حمله توسط نيروهاي عراقي وجود داشت كه به منظور تصرف مناطق از دست داده در عمليات قادر و جلوگيري از ادامه عمليات توسط نيروهاي ايراني و دست يابي به مناطق و ارتفاعات مناسب پدافندي و نهايتاً به دست گرفتن ابتكار عمل در منطقه و بالا بردن روحيه نفرات خود كه در عمليات قادر متحمل تلفات و ضايعات سنگين شده بودند.

1395/2/4 9:24:37 2875 0

1365/6/10 سالروز عملیات آفندی کربلا 2 در حاج عمران(انتشار مجدد)


با احساس به بن بست رسیدن عملیات های نظامی در منطقه جنوب، گسترش فعالیت در منطقه شمالغرب توسط ایرانی ها مورد توجه قرار گرفت و البته در اجرای عملیات های این منطقه استراتژی معروف (دفاع متحرک) که توسط عراق مطرح گردیده و اجراء می شد موثر بود

1394/6/9 4799 0

عملیات پدافندی حاج عمران 1365/2/24 (انتشار مجدد)


گسترش نبرد به منطقه شمالغرب که با عملیات موفق والفجر2 توسط نیروهای ایرانی صورت پذیرفت با عملیات های متعدد دیگری دنبال شد و هر چند بدلیل وضعیت خاص جغرافیایی منجر به تشکیل خطوط پدافندی متصل در مواضع دو نیرو نگردید ولی حضور دائمی یگان هایی از دو طرف را در مواضع حساس و قلل مهم منطقه و محورهای وصولی اجتناب ناپذیر کرد.

1394/2/23 11887 0

عملیات پدافندی شرهانی 1365/02/19(انتشار مجدد)


منطقه شرهانی با وجود ارتفاعات حمرین و تپه 175 در منطقه شمالی جبهه جنوب برای عراق اهمیت خاص خود را دارد. بر این اساس این منطقه شاهد درگیری های بسیار گسترده ای بود که هر چند موفقیت های ابتدایی را به دنبال داشته ولی نهایتاً با شکست نیروهای عراقی پایان می یافت.

 
 

1394/2/19 3968 0

توپخانه ارتش در عملیات فتح فاو


                                                                                                             سرهنگ عزت الله نصیری


در دوران دفاع مقدس، نبردهای بسیاری برای بیرون راندن ارتش متجاوز از سرزمین‌های اشغالی ایران و نیز برای ایجاد فشار نظامی بر قوای دشمن، جهت پایان دادن به جنگ تحمیلی انجام شده است. برخی از این نبردها در ادامه تلاش برای دفع تجاوز، در خاک دشمن انجام شده است. یکی از این عملیات‌ها، عملیات حمله به شبه جزیره فاو در خاک عراق می باشد.

1392/11/20 2961 0

مروری بر عملیات والفجر – 8 (فتح فاو) (انتشار مجدد)


مروری بر عملیات والفجر 8  - سرهنگ بازنشسته علی سجادی کارشناس ارشد مدیریت امور دفاعی 
هنگامی که در 22 بهمن 1364 مردم قهرمان ایران درحال برگزاری مراسم بزرگداشت سالروز پیروزی انقلاب کبیر اسلامی بودند،‌ ناگهان مارش نظامی معروف زمان جنگ از رادیو پخش شد و این به معنی آغاز یک عملیات دیگر علیه نیروهای متجاوز بعثی بود. دقایقی بعد خبر آغاز عملیات والفجر 8 و به دنبال آن سقوط شهر بندری فاو اعلام شد. خبری که از یک‌سو شادمانی و امید را به میان مردم مظلوم و مبا رز ایران آورد و از سوی دیگر جهانیان و به‌ویژه کارشناسان سیاسی و نظامی را حیرت زده کرد.

1392/11/20 3600 0

عملیات کربلای 5 و نقش هوانیروز ارتش در این عملیات - انتشار مجدد


نام گذاری سال 1365 به سال سرنوشت از طرف ایران و عدم موفقیت عملیات کربلا 4 به دلیل کشف محورهای نفوذی نیروهای خودی توسط دشمن، بحرانی برای فرماندهان جنگ به وجود آورد که موجب شد فرماندهی عالی جنگ برای انجام یک عملیات، تضمین پیروزی طرح های عملیاتی را در خواست نماید.
این درخواست نیز باعث گردید تاکمتر کسی خطر را برای انجام یک عملیات قبول نماید ولی به دلیل آنکه پذیرش بن بست در جنگ هدف عمده ای بود که استکبار جهانی انتظار داشت، فرماندهی سپاه پاسداران با کسب تجربه نقاط ضعف عراق و آسیب پذیر بودن مواضع عراقی ها در منطقه شلمچه، عملیات کربلا 5 را طراحی کرد و با پیش بینی اهدافی با عمق کمتر در داخل خاک عراق به اجراء درآورد.

 

1392/10/18 2255 0

عملیات آفندی کربلا 1 (انتشارمجدد)


 با توجه به موقعیت جغرافیایی شهر مهران عراقی ها در اردیبهشت ماه 1365 توانستند ، با یک تعرض سنگین منطقه را مورد هجوم قرار داده و شهر مهران را مجددا به تصرف خود در آورند. برای باز پسگیری این شهر و آزاد سازی ارتفاعات اطراف آن عملیات کربلا 1 با رمز یا ابوالفضل عباس (ع) ادرکنی طراحی و اجرا گردید.

1392/4/9 4980 0

سالروز عملیات آفندی والفجر8 (1364/11/21)(انتشار مجدد)


منطقه عملیاتی جنوب در مسیر جاده آبادان به اروندکنار در ساحل شرقی و غربی رودخانه اروند رود، از ابتدای جنگ تقریباً مسکوت مانده و تنها آتش های پراکنده از دو طرف در آن اجراء می گردید. عدم موفقیت کامل در منطقه شرق دجله برای دست یابی به محورهای منتهی به بصره و تهدید و تصرف این شهر توسط نیروهای ایرانی، نظر کارشناسان خودی را به سمت استفاده از منطقه اروندکنار و شهر فاو جهت تهدید بصره از جنوب متمایل نمود، ولی...

1391/10/13 5980 0
4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015