• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
  • قرارگاه پدافند هوایی "خط مقدم دفاع از حیثیت و موجودیت کشور" است. (فرمانده معظم كل قوا)
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

زیارت با دستان خالی-12


دانشگاه اسارت

هنوز بیماری‌های گال، شپش، اسهال خونی، سل و ذات‌الریه در اردوگاه بود و هیچ اقدامی برای درمان آن انجام نمی‌دادند. کم‌کم به این فکر می‌کردم که این مریضی‌ها هم کار خود آن‌هاست تا با این کار ما را بکشند، نه لباس می‌دادند، نه مواد شوینده، نه مسواک و خمیردندان، نه قاشق، نه بشقاب، نه صابون، نه آب گرم موجود بود، نوبت حمام هم هر دوازده روز یک‌بار، آن هم با آب سرد.

1399/6/26 12:6:44 13 0

روزگاری که بر ما گذشت بخش هشتم


اشاره:

در بخش هفتم این گفت‌وگو امیر سرلشکر حسین حسنی سعدی  با بیان این‌که مطرح ساختن این موضوع که ارتش در سال اول جنگ نتوانسته ((حتی یک تپه را هم باز پس بگیرد!)) کاملاً غیرمنطقی و غیرمنصفانه است، گفت که جنگ را در سال اول ارتش سامان داد  و اشاره‌های کوتاهی به نقش نیروی‌های هوایی، زمینی، پدافند و نیروی دریایی کرد. و اینک ادامه گفت‌وگو:

1399/6/26 12:2:24 17 0

جایگاه و نقش نیروهای آمادی در پیشبرد اهداف جنگ بخش  پنجم


اشاره:

در بخش چهارم از این گفت‌وگو امیرمحمد مقدس برهان به نکته مهمی اشاره کرد؛  اینکه میزان ذخایر مهمات و تجهیزات ارتش تکافوی یک جنگ فرسایشی را می‌داد، منتهی به دلیل اینکه مدیریت جنگ در آن برهه زمانی بر عهده بنی‌صدر بود- که توانایی این کار را نداشت- سبب شد که کاستی‌هایی رخ بنماید؛ ولی با برکناری بنی‌صدر و روی کار آمدن شهید صیاد، رفته‌رفته این کاستی‌ها رفع و رجوع شد. و اینک ادامه گفت‌وگو:

1399/6/26 12:0:11 11 0

ارتش در نگاه فرمانده معظم کل قوا


فصل چهار: ارتش بازوهای مستحکم ملت و کشور-265

بخش دوم: تلاش مخلصانه

1399/6/26 9:39:28 13 0

نبردهای هوایی ایران (78)


ب ـ فرایند حمله به نفتکش‏ها و تأسیسات اقتصادی (3)

در پگاهان مورخ 20/5/1363، به هنگام اسکورت کاروان‏های تجاری و نفتی توسط هواپیماهای «اف14» تحت عنوان «دستور رزمی اژدر-2» یا «طرح اژدر»، یک فروند «اف14» نهاجا به خلبانی یکی از حرفه‏ای‏ترین خلبانان نیروی هوایی ایران به نام سرهنگ2 هاشم آل‏آقا، جانشین شهید بابایی و سروان محمد رستم‏پور به عنوان کابین عقب ساعت 07:10در یک غفلت، توسط رادارهای زمینی عراق رهگیری و هدف موشک هوا به هوای جنگنده‏های دشمن در حوالی سواحل بندر امام در خلیج فارس قرار گرفت که بر اثر سقوط هواپیما، خلبان کابین عقب با استفاده از چتر نجات با تنی مجروح موفق به خروج از هواپیما شد و ساعاتی بعد توسط تیم تجسس و نجات نداجا از دریا نجات پیدا کرد و خلبان کابین جلو جاویدالاثر شد. امیر سرتیپ2 محمد مسبوق که در نبردهای آن روز شرکت داشته، درباره نحوه غفلت و شهادت شهید آل‏آقا چنین گفته است:

1399/6/26 9:37:38 21 0

جهنم تکریت؛ خاطرات سرهنگ آزاده مجتبی جعفری (51)


شرق و غرب و کشورهای کوچک و بزرگ، برای به‌زانو درآوردن کشوری که روی پای خود ایستاده بود، از زمین و آسمان و به هر شکل ممکنی، عراق را با مدرن‌ترین و پیچیده‌ترین سلاح‌های موجود در جهان تجهیز می‌کردند.

1399/6/26 9:35:0 13 0

زیارت با دستان خالی-11


شب از آسایشگاه سربازان داد زدند، گفتند برنامه منافقین را بگیرید ببینید چی می‌گویند، تلویزیون را روشن کردیم دیدیم فحش و ناسزا به فرمانده هوانیروز می‌دهند و او را مزدور خمینی معرفی می‌کنند و می­گویند اگر هوانیروز و نیروی هوایی ارتش جلوی ما نمی‌ایستاد، ما الآن کرمانشاه را گرفته بودیم این خائنین باعث شدند که مانتوانیم به اهداف خودمان برسیم.

1399/6/25 9:5:34 23 0

روزگاری که بر ما گذشت بخش هفتم


اشاره:

در بخش ششم این گفت‌وگو امیر سرلشکر حسین حسنی سعدی  از تشکیل ((خط دفاعی پیوسته)) گفت و اینکه از این زمان به بعد ارتش عراق کاملاً متوقف شد و این روند تا عملیات (( ثامن‌الائمه)) ادامه داشت.بعد از پایان سال اول جنگ، سپاه اندک‌اندک یگان‌های خود را در قالب گروهان و گردان شکل داد. و اینک ادامه گفت‌وگو:

1399/6/25 9:3:32 16 0

جایگاه و نقش نیروهای آمادی در پیشبرد اهداف جنگ بخش چهارم


اشاره:

در بخش سوم از این گفت‌وگو، امیرمحمد مقدس برهان به دو نکته مهم اشاره کرد؛ نکته‌ی اول اینکه اگر می‌گوییم در غائله‌های پیش از جنگ در کردستان، ترکمن‌صحرا و ... یگان‌های ارتش درگیر بودند، به این معنی است که لجستیک نیز درگیر بوده و درنتیجه اگر کاستی مشاهده می‌شود، خاستگاهش با این عوامل نیز مرتبط است. نکته‌ی دوم در خصوص انتقال مفاهیم جنگ به برادران بسیجی و سپاهی و تجهیز نیروهای سپاه به انواع تجهیزات و مهمات جنگی-  توسط همین واحد لجستیک- بود؛ چراکه سپاه در آن زمان به لحاظ مالی، اعتباری در اختیار نداشت. و اینک ادامه گفت‌وگو:

1399/6/25 9:2:17 18 0

ارتش در نگاه فرمانده معظم کل قوا


فصل چهار: ارتش بازوهای مستحکم ملت و کشور-264

بخش دوم: تلاش مخلصانه

1399/6/25 9:1:2 13 0
4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015